Az iszlám kialakulása
Az Arab-félsziget jelentős részét iszlámtörzsek lakták, egymással harcoltak a sivatagban a vízért, legelőkért. A tömjén-út mentén jelentős kereskedővárosok jöttek létre közülük a legjelentősebb Mekka volt. Ebben a városban élt és tevékenykedett Mohamed az iszlám vallás megalapítója. Új tanokkal lépett fel, amelyek az arab hagyomány mellett a zsidó és keresztény tanokra épültek: egy istenben hitt (Alah) ostorozta a kapzsikat, uszorásokat, támogatta a szegényeket. Tanításában nagy szerepet kapott az arab egység gondolta mely szerint a hitbéli kötelék erősebb, mint a vérségi ezért a törzsi harcokat be kell szüntetni és egységgé kovácsolódni. A tanok nagy ellenállást váltottak ki a Mekkai kereskedők körében ezért i.sz. 622-ben elűzték Mohamedet Mekkából Medinába (hidzsra), ez az iszlám időszámítás kezdete. Mohamed kiegyezett a kereskedőkkel és miután vallási előírássá tette a Kába-kő tiszteletét visszatérhetett a városba.
Az iszlám tana
Az iszlám hittételei a Koránban kerültek leírásra. Az iszlám lényege a monoteizmus. Alapjai katolikus (Jézust elismerik prófétának), zsidó ( isten személye egy, nincs isten ábrázolás) és az arab (Kába kő tisztelete) elemeket tartalmaznak .
5 fő tétele volt melyek szerint a hívőknek élniük kellett:
- Allah az egyetlen isten és Mohamed az ő prófétája
- Napi 5 ima Mekka felé fordulva
- Kötelező alamizsnaosztás a szegényeknek
- Ramadán böjt megtartása
- Mindenkinek életében legalább egyszer el kell zarándokolni Mekkába.
Az iszlám előírta a hit terjesztését szent háborúval (dzsihád).A hitük szerint, aki elesik ebben a háborúban az a Paradicsomba kerül. Az iszlámban a papságnak nincs kitüntetett szerepe, az imákat vezetik, de a vállas az élet szinte minden területét szabályozta. Az iszlám összeolvadt az államhatalommal is: a bírák a Korán szerint ítélkeztek, nem voltak világi törvények. Mohamed utódai a kalifák lettek.
Az iszlám jelenleg a föld egyik legnagyobb vallása, több mint egy milliárd hívőt számlál. A vallásnak 2 fő ága van a síta és a szunnita. A szunnita népszerűsége kisebb, jórészt Irán területére korlátozódik. A szunniták a Koránon kívül csak a szunnát (hagyomány) Mohamed cselekedeteit fogadják el a vallás forrásaként, míg a síták az imámok tetteit is.
Az arab birodalom
Az iszlám egyesítette az arab törzseket melynek eredményezte, hogy óriási erő szabadult fel, amely a dzishád nevében a Közel-Keletre támadt és sorra hódította meg városait. A nagy sikerhez hozzájárult, hogy a terület két nagyhatalma a Bizánc és az Új Perzsa Birodalom kimerült egymással vívott háborúiban és nem volt képes ellenállni. Az arabok által elfoglalt területek lakói az arabokat szabadítóként ünnepelték sok város önként nyitotta meg kapuit előttük remélték, hogy jobb világot hoznak az arabok, mint előző megszállóik. Alig egy évszázad alatt létrejött a Hispániától Indiáig terjedő Arab Birodalom. Az arab előretörést a frankok 732-ben Poitiersnél, Bizánc 740-ben megállította.
A kalifák despotikus uralkodóvá váltak, az arab katonai vezetőréteg földbirtokos arisztokráciáva alakult. A központi hatalom erejét a szolgálati birtokok biztosították, virágzásnak indultak a városok is miután a közvetítő kereskedelem nagy része arab kézre került. A VIII. század közepétől virágzott az arab birodalom, a kelet városai mesés gazdagsággal rendelkeztek, fejlett volt a kézműipar, egy-egy város termékei messze földön híresek voltak (Damaszkuszi acél, Cordovai csizma).
Az arab kultúra
Az iszlám türelmes volt más kultúrákkal szemben, megőrizte az antik műveltséget és később közvetítette Európa felé, kereskedői bejárták a világot Kínától Afrika közepéig.
Fejlett tudományaik voltak:
- csillagászat,
- alkímia,
- matematika
- földrajz.
Vélemény, hozzászólás?