• Ugrás a tartalomhoz
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Főoldal
  • Segítek készülni
    • Angol nyelv
    • Matematika
    • Magyar nyelv és irodalom
    • Történelem
    • Tippek
  • Tételek
    • Angol
    • Biológia
    • Fizika
    • Földrajz
    • Informatika
    • Kémia
    • Magyar Irodalom
    • Magyar Nyelvtan
    • Matematika
    • Német
    • Testnevelés
    • Történelem
    • Érettségi Követelmények
  • Feladatsorok
    • Érettségi Feladatsorok (2004-2014)
    • Érettségi Feladatsorok (2015)
    • Érettségi Feladatsorok (2016)
    • Érettségi Feladatsorok (2017)
    • Érettségi Feladatsorok (2018)
  • Felvételi
    • Felvételi Pontszámítás
    • Pontszámító Kalkulátor
    • Felvételi Ponthatárok
    • Várható változások – 2020
  • Ágazati érettségi
  • Kapcsolat
    • Tétel Beküldése

Érettségi tételek, érettségi feladatok, érettségi tesztek

ÉRETTSÉGI
PORTÁL 2019

Athén és Spárta

2010. június 21. hétfő By ErettsegizzAdmin Szólj hozzá!

Az archaikus kori Athén és Spárta összehasonlítása-társadalom, politikai intézmények

Az archaikus kor

Az i.e. 8. sz. második felétől robbanásszerű fejlődés indult meg. Ez a göröggyarmatosítás időszaka. A görögség kirajzott, és kolóniákat hozott létre Szicília és Dél-Itália területén. Erre az időszakra tehető a poliszok kialakulása.

A poliszok

A polisz középpontjában állt a fellegvár, az akropolisz. Eköré épült maga a város. Itt éltek a társadalom azon tagja, akiket közvetlenül nem kötött semmi a vidékhez, az előkelő birtokosok, akik a közügyeket intézték. Mellettük találhattuk meg a kereskedőket, kézműveseket, hajósokat. A város uralmi körzetében éltek a földművesek.

A kétféle polisz

A poliszok fejlődése két úton járt:

  1. Az egyik, típusban a gazdaságot a mezőgazdaság határozta meg, így nem kapcsolódtak be a piaci termelésbe, tovább élt az arisztokratikus berendezkedés.
  2. A másik típus, akik bekapcsolódtak a piaci termelésbe, így itt megnőtt a kereskedelem szerepe. Az örökölt földbirtok mellett megjelent a felhalmozott jövedelem. A születési arisztokráciát háttérbe szorította a maggazdagodott kereskedő réteg.

Spárta

A Peloponésszoszi félszigeten alakult ki, az ideözönlő dórok hozták létre, leigázva az őslakosokat. Mivel a dórok kisebbségben voltak, uralmukat csak úgy tudták fenntartani, ha katonaállammá szerveződnek.

Társadalom

A társadalom élén a teljes jogú spártaiak álltak (spártiádák). Közülük kerültek ki a vezetők. Minden spártai férfi katona volt. Mindenki egyforma kléroszt kapott, ezzel biztosították az egyenlőséget.
A Spárta körüli hegyekbe betelepült, de nem teljes jogú dórok a perioikoszok. Abban különböznek az előző csoporttól, hogy nincsenek politikai jogaik.
A leigázott őslakók és leszármazottjaik alkották a spártai társadalom legalsó rétegét. Ők voltak a helóták, az állami tulajdonban lévő rabszolgák.

A Messzénia elleni háború után az összlakosság aránya úgy alakult, hogy 1 teljes jogú spártaira 3 perioikosz és 8 helóta esett. Ezért volt feltétlen szükség arra, hogy a spártai vezető réteg teljes mértékben militarizálódjon.

Alkotmány

A spártai állam berendezkedését Lükurgosz király alkotmányának a Rhétrának tulajdonítják a történetírók.
A sötét korban az állam élén két király állt. A lükurgoszi alkotmány korlátozza szerepüket, lényegében csak a hadsereg vezetői lesznek.
Az egyik korlátozó tényező a gerusia, a vének tanácsa. Ennek a két király mellett 28, 60 évesnél öregebb tagja volt. Feladataik a büntető bíráskodás, az apella eléterjesztendő törvények előkészítése, és a törvénytelennek ítélt határozatok megsemmisítése.
Minden 30. életévét betöltött spártai férfi tagja volt a népgyűlésnek. Így elvileg ez volt a leghatalmasabb, de hatalmát korlátozzák, mert csak a gerusia által eléterjesztett javaslatokat vitathatja meg, nincs vita, csak szavazás, ráadásul a gerusia utólag megsemmisíthette a határozatot.
Az idők folyamán egyre nagyobb jelentősége lett a felügyelőknek, az ephoroszoknak. Ők öten voltak, az apella évenként választotta őket. Szavazattöbbséggel döntöttek a követek küldésének, fogadásának, szerződéskötések ügyeiben. Lényegében a polisz minden fontos külső és belső ügyében.

Athén

Társadalom

A társadalom élén a thészeuszi alkotmány szerint az eupatridák álltak. Ők voltak a vagyonos nagybirtokosok, akik mivel felesleget tudtak termelni, kereskedhettek. A politikai hatalom is az ő kezükben volt.
Alattuk találhattuk meg a georgoszokat, akiknek kléroszuk volt, így katonai szolgálattal tartoztak, de politikai jogaik nem voltak, és a termény hatodát be kellett szolgáltatniuk.
A harmadik csoport a démiurgoszok, akik nem voltak tagjai a polisznak, mert nincs földjük, így katonáskodniuk sem kellett. Ők a matrózok. Az előző csoporthoz hasonlóan nekik sem voltak politikai jogaik.

Politika

Eredetileg arisztokratikus berendezkedés volt jellemző. A király hatalmát korlátozták, feladatait szétosztották az arkhónok között. Ők magánjogi perekben segítik az uralkodót, és az ellenőrzés is az ő feladatuk. Megbízatásuk ideje egy év, utána bekerültek az areioszpagoszba, az Árész-dombi tanácsba.

A VII. században változás: bekapcsolódnak a kereskedelembe, megindul az árutermelés, fellendül a kézművesség. Sok kézműves betelepül Athénbe. Így hamarosan számbeli fölényben lesznek, és egyes démiurgoszok legalább olyan vagyonnal rendelkeznek majd, mint az eupatridák.

Kialakul az adósrabszolgaság is. A földművesek kölcsönöket vesznek fel, de az óriási kamat miatt gyakran nem tudják visszafizetni. Ilyenkor vagy zálogba kerül a földje, vagy elzálogosítják a földjét, így nincstelenné válik, vagy (ha saját személyére vette fel a kölcsönt) eladják külföldre rabszolgának.

Így a démiurgoszok, és a georgoszok szövetkeznek, ők alkotják majd a démoszt, amit az eupatridák elleni küzdelem tart majd össze.

Drakón

A harc első állomása az volt, hogy megszüntették a nemzetségi szokásjogon alapuló bíráskodást. Megjelentek az írásba foglalt törvények. Az első írásos törvényt Drakón arkhón hozta i. e. 621-ben. A politikai jogokat és kötelességeket maghatározott nagyságú vagyonhoz kötötte. A törvények szigorúak, szinte minden bűnért halálbüntetés járt, de megszűnt a vérbosszú.

Szolón

Ő volt az i. e. 594-es év arkhónja. Régi arisztokrata családból származik, de ősei elszegényedtek, ő maga kereskedő volt. Így mindkét társadalmi csoport megbízhatott benne. Első intézkedése az adósrabszolgaság és a fennálló adósságok eltörlése volt. Ezt nevezték szeiszakhteiainak, teher lerázásnak.
Bevezette a timokráciát, azaz jövedelem szerinti kategóriákba osztotta az embereket. Az 500 mérő felettiek a pentakosziomedimnoszok, a 300-500 mérő közöttiek a hippeuszok, a lovagok, a 200-300 mérősök a zeugitészek, a 200 mérő alattiak, a thészek, a napszámosok. Ez a beosztás adta az adófizetés alapját és eszerint teljesítettek katonai szolgálatot.
Tisztségeket csak az első két csoport tagjai viselhetek. A thészek a népgyűlésben és az esküdtbíróságban kaptak helyet. Az Areioszpagosz a törvények legfőbb felügyelője lett, viszont mellé került a búlé, amibe a 4 phülé egyenként 100 tagot küldhetett. Ez a testület tárgyalta a népgyűlés elé kerülő javaslatokat.

Peiszisztratosz

Szolón halála után erőegyensúly alakult ki. Három párt jön létre. A síkságiak, akik a Szolón előtti állapot visszaállítását akarták, a tengerpartiak, akik a mostani állapot megtartását szerették volna elérni, és a hegyvidékiek, akik földfelosztást követeltek. Az utóbbiak vezére volt Peiszisztratosz, aki csellel elfoglalta az akropoliszt, így magához ragadta a hatalmat.
Démosz párti politikát folytatott. Az elesett arisztokraták birtokait felosztotta, és kölcsönöket folyósított. Fejlesztette az Athénhoz közeli Pireusz kikötőjét, középítkezésekbe kezdett, amivel megélhetést biztosított a szegényeknek.
Vidéki kiszálló bíróságokat hozott létre. /Ezzel távol tartotta a parasztokat a politikai élettől./
Uralma 560-tól 527-is tartott. Utána fiai kerültek trónra, akik azonban zsarnokok voltak, így az athéniak fellázadtak ellenük, és spártai segítséggel elüldözték őket.

Kleisztenész

510 után zavargások törtek ki, így 508-ban Kleisztenészt kérték fel, hogy oldja meg a problémát. Az ő arkhónságától számítjuk az athéni demokráciát

  1. Egyik legfontosabb intézkedése, hogy az eddigi területi felosztás helyett egy újat vezetett be. Innentől kezdve Athén 10 phüléből áll. Minden phülé 3 trytthist tartalmaz. Egy belső területet, városi és egy tengerparti részt (mindig a démosz van többségben 2:1 arányban).
  2. Új intézményeket vezetett be. A legfontosabb, hogy a népgyűlés lett az egyetlen törvényhozó szerv. Minden 20. életévét betöltött férfi részt vehetett rajta. (Bár így 40 ezer mehetett volna el, de ahol tartották csak 6 ezer ember fért el.) Többségi elv alapján döntöttek, azaz 50%+1 szavazat kellett valaminek az elfogadtatásához. Feladatok: Tisztviselők választása, külpolitikai kérdések megvitatása, hazaárulási perek.
  3. A búlé létszámát megemelte 500 főre (50 ember / phülé), így lett ez az ötszázak tanácsa. Az évet 10 részre osztották, egyszerre mindig 50 ember dolgozott. Feladatai: törvény előkészítés, -végrehajtás, tisztviselők ellenőrzése
  4. Létrejön a héliaia az esküdt bíróság. Ennek 6000 sorsolással kiválasztott tagja van. Egyszerre csak 300 dolgozik.
  5. Bevezeti az osztrakiszmoszt, a cserépszavazást. Ilyenkor megkérdezik a népet, van-e olyan politikus, aki szerintük türraniszra törekszik. Ha a válasz igen 6000 főt megszavaztatnak, hogy ki az, és az illetőt száműzik 10 évre.

De a tisztviselőket sorsolással választják ki, így hozzá nem értő emberek kerülnek hatalomra. Ezért nő meg később a választott tisztviselők szerepe, pl. sztratégosz(=hadvezér), vagy a tamiász(=kincstárnok)

Kategória: Történelem Érettségi Tételek Címkék: athén tétel, érettségi tételek, kidolgozott érettségi tételek, kidolgozott történelem tételek, spárta tétel, történelem tételek

Kedves Érdeklődő!

A fentiekben az oldal látogatói által beküldött szóbeli érettségi tételeket találod. Ahol megtehettük szerepeltettük a beküldő nevét.
A beküldött tételek tartalmáért, helyességéért az oldal üzemeltetője felelősséget nem tud vállalni!

Reader Interactions

Vélemény, hozzászólás? Kilépés a válaszból

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Elsődleges oldalsáv

KÉRDÉSED VAN? TEDD FEL!

Hírlevél






Marketing hozzájárulás: Beleegyezem, hogy az Adatkezelő marketing jellegű email-t küldjön nekem.

Mire számíthatsz?: Ha vissza szeretnéd vonni a hozzájárulásod csak kattints a leiratkozás linkre bármelyik levelünk alján! Adatvédelmi irányelveinket itt találod. Az űrlap elküldésével elfogadod adatvédelmi szabályainkat.


Tantárgyak

Angol nyelv

Matematika

Magyar nyelv és irodalom

Történelem

Cimkék

földrajz tételek informatika tételek irodalom irodalom tételek kidolgozott informatika tételek kidolgozott irodalom tételek kidolgozott tételek kidolgozott történelem tételek kidolgozott érettségi tételek kémia tételek nyelvtan tételek tételek történelem tételek Történelem Érettségi Tételek történelem érettségi tételek érettségi érettségi 2010 érettségi 2011 érettségi tételek érettségi tételek 2011

Footer

Friss

  • Online shopping
  • Holidays
  • Grammar-prepositions
  • Hogyan oldjuk meg az emelt szintű történelem írásbelit
  • Tippek emelt szintű történelem írásbeli vizsgákra
  • Gépház
  • Tétel Beküldése
  • Pontszámító Kalkulátor
  • Felvételi Pontszámítás
  • Érettségi Hírek
  • Érettségi Tippek

Adatkezelési tájékoztató

ÉRETTSÉGI VIZSGAKÖVETELMÉNY EMELT SZINTEN

TÉMAKÖRÖK (A dőlt betűvel írtak csak emelt szinten elvártak) Az ókor és kultúrája Az athéni demokrácia működése a Kr.e. 5. században. Julius Caesar egyeduralmi kísérlete. Octavianus hatalomra jutása és a principátus Augustus idején. Az ókori keleti civilizációk vallási és kulturális jellemzői. A görög-római hitvilág. A görög filozófia kimagasló képviselői (Platón, Arisztotelész). Az antikvitás kiemelkedő kulturális […]

Erettsegizz.org 2018 - Érettségi tételek
Készítette a: Lanmen