A matematika érettségi az, amely előtt rossz álmok gyötörnek, gyomorgörccsel ébredsz, és alig várod, hogy 11 óra legyen. A tantárgy iránti sokéves ellenállást néhány hónap alatt lehetetlen megtörni, s nem mondhatjuk egyszerűen: „Take it easy”. Amennyiben azonban követsz bennünket, megpróbálunk segítséget nyújtani abban, hogy könnyebben vedd az akadályt.
Most olyan tippeket olvashatsz (lehet, hogy néha túl szájbarágós), amelyek segítségével megkönnyítheted a saját dolgodat, és elkerülheted, hogy butaság miatt pontokat hullajts el.
Nézzük:
- Vigyél magaddal négyjegyű függvénytáblázatot! Többféle függvénytáblázat van. Akár mindet beviheted az érettségi vizsgára. Célszerű viszont azt használni, amelyiket ismered és már matematika órákon használtál.
- A megoldás során szükséges fogalmak, tételek, összefüggések nagy részét tartalmazza a négyjegyű függvénytáblázat. Gyakran szemléltető ábrák is vannak benne. Keresd meg a feladathoz szükséges témakört a négyjegyű függvénytáblázatban, biztosan segíteni fog.
- Vidd magaddal a saját, már megszokott számológépedet. A vizsgán nem adnak számológépet. Nagyon sokféle számológép van. Ha le kell, vagy le szeretnéd cserélni a számológépedet, akkor több hónappal a vizsga előtt cseréld le a régit. A különböző számológépek eltérő módon működhetnek, eltérő lehet a billentyűk használati sorrendje. Csak olyan számológép használható, amely szöveges adat tárolására és megjelenítésére nem alkalmas. A telefon számológép funkciója érettségin nem használható.
- A feladatban előforduló mértékegységeket mindig egyeztesd, ha kell, váltsd át. A négyjegyű függvénytáblázat ebben is segít.
- A feladatban húzd alá a legfontosabb információkat, majd írd ki az adatokat, gyűjtsd össze a témához kapcsolódó képleteket. Majd az összefüggések segítségével számolj ki mindent, amit tudsz.
- Ne csak a végeredményt add meg, a megoldás menetét részletesen írd le.
- A megoldás során használt összefüggéseket illetve tételeket írd le! Hivatkozz rájuk a megoldás során.
- Ha egy feladatot nem tudsz megoldani, írd ki az adatokat, majd menj tovább. Később térj vissza a feladatra. Az érettségi vizsgán minden feladat más. Ha az egyik feladatot nem tudod, az nem jelenti, hogy a következőt sem tudod megoldani.
- Gondolj rá, hogy több megoldás is lehet!
- A teszt kérdések esetében mindig válassz ki egyet, akkor is, ha nem tudod a választ.
- Ha megoldottad a feladatot olvasd el újra a kérdést, fontos, hogy a kérdésre válaszolj!
- A kapott megoldást gondold végig! Lehet ilyen megoldást kapni? A feladat szövege alapján elképzelhető a kapott végeredmény?
- Ha bizonytalan vagy a megoldásodban, addig ne húzd át, míg nincs jobb ötleted. Ha viszont új megoldást adsz, akkor egyértelműen húzd át a rossz megoldást.
- Ha koordináta-rendszert rajzolsz, mindig tüntesd fel a beosztásokat és a tengelyek nevét!
- Koordinátageometriás feladatoknál jelöld be a koordináta-rendszerben a pontokat, a pontok koordinátáit is írd mellé. A pontok ábrázolását követően gyakran leolvasható például két pont felezőpontja.
- Geometria feladatok esetében mindig készíts ábrát! Az ábrán jelöld be az adatokat és a keresett (ismeretlen) adatokat! A keresett adatokra vezess be ismeretlent!
- Ha a feladatban a háromszög derékszögű, vagy a megoldás során a szakaszok illetve egyenesek merőlegesek, akkor jelöld a derékszöget!
- Csak akkor rajzolj speciális háromszöget, ha a feladat ilyenre vonatkozik!
- A négyjegyű függvénytáblázatban nagyon sok geometria ábra található. Nézd meg őket, hátha eszedbe jut valami.
- Ha az a) feladatban nem tudod kiszámolni az oldal hosszát és a b) feladatban erre szükséged lenne, találj ki egy a feladat alapján reális értéket, s ezzel számolj tovább!
- A trigonometrikus feladatoknál (sin, cos, tg) nézd meg, hogy a számológéped megfelelően állítottad-e be! A sin és cos esetében többféle megoldás is lehet. A számológép csak az egyiket számolja ki. Ne felejtkezz meg a periódusszámról sem!
- A feladatoknál fontos, hogy milyen számhalmazon keresed a megoldást. Írd fel magadnak az alaphalmazt! A számhalmazok jele megtalálható a négyjegyű függvénytáblázatban. Sőt a számhalmazok közötti kapcsolatot is megtalálható a négyjegyűben.
- A számok oszthatóságával kapcsolatos szabályok is benne vannak a függvénytáblázatban, használd!
- Az egyenletek megoldását mindig az alaphalmaz megállapításával kezd, vagyis tegyél kikötéseket, ha szükséges.
- Az egyenlet megoldása során kaphatsz hamis gyököket is. A megoldásokat vesd össze az alaphalmazzal, kikötéssel!
- Ne felejtsd ellenőrizni az egyenleteket!
Vélemény, hozzászólás?