Beszédünk és gondolkodásunk is pontosabb, a kommunikációs igényeknek megfelelőbb, ha a kellő szó a kellő helyen áll rendelkezésünkre. Bármely tudományterületen, szakmai írásműben vagy beszédben, de akár a köznyelv pontosabb használatában segíthet, ha a számunkra fontos vagy homályos szavakat a szótárakból kikeressük. A magyar nyelv pontosabb elsajátításához sokféle szótár áll a rendelkezésünkre. A szavak jelentésével az értelmező szótárak, eredetükkel pedig az etimológiai szótár foglalkozik. Van szinonimaszótárunk, kiejtési és gyakorisági szótárunk, szólásgyűjteményeink, írói-költői szótáraink, rétegnyelvi szótáraink, tájszótáraink és nyelvatlaszunk. A modern nyelvhasználat az Internethez kapcsolódó nyelvi honlapokat sem nélkülözheti manapság!
A LEGFONTOSABB EGYNYELVŰ SZÓTÁRAINK:
1. A magyar nyelv értelmező szótára I – VII. (1959-62):
- 58 ezer címszóban több mint 200 ezer szótári adatot tartalmaz
- a szavak jelentésének értelmezésén kívül megadja azok stílusminősítését is, ezzel felhasználásuk lehetőségére utal
2. Magyar értelmező kéziszótár I-II. (1972):
- Címszavainak száma 70 ezer
- Szóanyaga elődjéhez képest frissebb, élőbb
- Újabb, 2003-as kiadása 5 ezer új címszót tartalmaz
3. A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára I-III. (1967-76):
- szavaink eredetéről szerezhetünk nyelvtörténeti és művelődéstörténeti ismereteket
4. Közhelyszótár (1985)
5. Magyar helyesírási szótár ( AZÉRETTSÉGIN HASZNÁLHATÓ!)
6. Magyar nyelvhelyességi lexikon (2001, szerk. Balázs Géza)
7. Magyar szinonimaszótár (1978)
- 30 ezer rokon értelmű lexikai egységet tartalmaz
- olyan szavakat kereshetünk benne, melynek jelentése közel áll egymáshoz
8. Magyar szlengszótár (1998)
9. Magyar szókincstár (1999): rokon értelmű szavak, szólások és ellentétek szótára
10. Magyar Történeti Szövegtár: egy számítógépes adatbázis, a legújabb írásos nyelvhasználat vizsgálatára alkalmas. 19-20. századi magyar szövegeket tartalmaz, melyekből szavakat, szókapcsolatokat kereshetünk ki belőle szerzők, címek, a keletkezés ideje, műfaja szerint. A lexikai egységek kikereshetők önmagukban, a szövegkörnyezet hatféle variációjában 10 és 70 karakter között.
11. Magyarító könyvecske (1998): a magyar „nyelvvisszaújítás” kis szójegyzéke
12. Nyelvi fogalmak kisszótára (2000): az első olyan kislexikon, amely magyar nyelven összefoglalja a legfontosabb nyelvészeti ismereteket. A főleg diákok számára készült könyv tömören és érthetően foglalja össze a lényeges tudnivalót a nyelvvel általában és a magyar nyelvvel kapcsolatban is.
13. Nyelvművelő honlap: www.e-nyelv.hu
14. Nyelvművelő kézikönyv I-II. (1980-85)
15. Nyelvművelő kéziszótár (1996)
16. Szótárlat: öt egynyelvű szótár CD-ROM-on: Magyar etimológiai nagyszótár; Színes szinonimaszótár; Idegen idézetek szótára; Kiejtési szótár; Kis magyar nyelvklinika
17. Új magyar tájszótár (1979): a magyar nyelvtudománynak az írói szótárak teljes körű elkészítésében vannak még elmaradásai. E szótárak célja az irodalmi életművek szókincsének megértetése a széles olvasóközönséggel, általában értelmezőszótár-jellegűek. Nekünk eddig Toldi-, Petőfi-, Juhász Gyula-, Jókai-, Balassi-, Bánk bán-szótárunk készült el. A Petőfi-szótár és a Balassi-szótár teljes életművet feldolgozó költői szótárak!
Vélemény, hozzászólás?