A szóbelin mindig legalább három tanár előtt vizsgáztok – az egyik közülük nagy valószínűséggel a vizsgabizottság elnöke, akit nem ismertek, mivel más intézményből érkezik. Mit csinál ő pontosan, mik a feladatai és kell-e tőle tartani?
Az elnököt az Oktatási Hivatal választja ki az Országos vizsgaelnöki névjegyzékben szereplők közül, így rendszerint külsős kerül az egyes bizottságok élére, ami a pártatlanság miatt is fontos szempont.
Az elnök szerepe nagyrészt kimerül a formaságokban. Ő az például, akinek a kérdező tanár a korábban összeállított vizsgakérdéseket még a vizsga előtt eljuttatja, neki pedig alá kell azt írnia, és a vizsgabizottság előzetes értekezletén visszaadnia a kérdező tanárnak.
Az is az elnök feladata, hogy póttételt húzasson a vizsgázóval, ha esetleg úgy esnek, hogy az elsőként kihúzott tételről egyetlen árva szót sem tud mondani, azaz teljes tájékozatlanságot árul el. Sokan nem tudják – persze eszükbe se jut -, de az érettségi vizsgák mind emelt, mind pedig középszinten nyilvánosak, azaz a vizsgázáskor jelen lehetnek például a tanuló szülei. Az elnök feladata, hogy a nyilvánosságot hivatalból vagy kérelemre a vizsgáról kizárja.
Hogy mik még az elnök hivatalos feladatai? Többek között neki kell meggyőződnie arról, hogy a vizsgázók az érettségire bocsátás feltételeit teljesítették-e, és szükség esetén kizárja azokat, akik nem tettek ennek eleget, a tanárokat pedig, akik a vizsgáztatásban részt vesznek, szintén ő ellenőrzi. Javarészt azért van ott, hogy a vizsgák zavartalan és szabályszerű lebonyolítását felügyelje, vezesse a bizottsági értekezleteket, szavaztasson, komolyabb esetben eljárást is kezdeményezhet a vizsgabizottság felett álló kormányhivatalnál vagy magánál az Oktatási Hivatalnál.
Az elnöknek hivatalosan nem kell folyamatosan a vizsgán bent tartózkodnia – amennyiben a vizsgabizottság legalább három tagja jelen van, úgy el is hagyhatja a termet indokolt esetben. Ebből is látszik, hogy magában a vizsgáztatásban tevékenyen minimálisan vesz részt, inkább megfigyelőként. Tehát a szóbelin semmiképpen ne rá figyeljetek, ne legyetek idegesek a jelenlététől, mert osztályzatotok elsősorban a vizsgáztató tanártól függ – és persze sokkal nagyobb részben attól, hogy mennyire készültetek fel.
Vélemény, hozzászólás?