Anyagi összetétel: gázok keverékéből, vízgőzből és szilárd halmazállapotú anyagokból áll. A légkört alkotó gázokat mennyiségük tartóssága alapján csoportosítjuk:
- Állandó gázok: mennyiségük a légkörben hosszú ideig nem változik (nitrogén 78%, oxigén 21%, nemesgázok 1%.)
- Változó gázok: mennyiségük néhány év alatt változik meg( szen-dioxid, ózon, metán, hidrogén)
- Erősen változó gázok: mennyiségük néhány nap vagy hét alatt vlatt változik meg(CO, Kén-dioxid)
Rétegei:
- Troposzféra: 10-12 km magasságig terjed, itt található a légkör vízgőz tartalmának 99%-a, itt keletkeznek a felhők és a csapadék. Itt játszódnak le az időjárási jelenségek. Fölfelé haladva a hőmérséklete csökken 100méterenként 0,5 fokkal. Felső részén közlekednek az utasszállító repülők.
- Sztratoszféra: 50km magasságig terjed. Ebben a tartományban kb. 30-35 km magasan található az ózon réteg, ami kiszűri a káros napsugarakat. Itt nem keletkezik felhő és capadék, de szélviharok jellemzőek, ezek futóáramlások (300-350km/h)
- Mezoszféra: 50-80km magasan van. A légkör leghidegebb része, a felső határán -120 fok van. Itt égnek el a Föld felé haladó meteorok.
- Termoszféra: 80-1000 km. Szintén elnyeli az ultraibolya sugarakat, tehát itt a hőmérséklet magas. (kb 1000 fok) Anyaga: elektromos töltésű részecskék, ionok. Ezek az elektromosságot jól vezetik és visszaveri a Földről kibocsájtott rádióhullámokat. Itt keletkezik a Sarki fény.
- Exoszféra: Ez a légkör legkülső rétege. 1000 km feletti magasságban található. Határa nincs, mert fokozatosan átmegy a bolygóközi térbe.
A tételt köszönjük Bereczki Dávidnak!
Vélemény, hozzászólás?